След девет успешни години и над 300 изложби на български и световни художници, софийската галерия за съвременно изкуство „Виваком Арт хол Оборище 5” затваря врати. От 1 септември мястото ще бъде с нови собственици. За тези години галерията се превърна в едно от най-разпознаваемите пространства за изкуство, култура и събития у нас, но основателят и артистичен директор Деница Гергова е решила да приключи дейността му.
Деница Гергова е основател и артистичен директор на галерията и е решила да приключи дейността му, но не спира да се занимава с изкуство. Тя основава нова галерия, която се казва DG Art Gallery, като в нея ще продължи да развива проектите си. Новата галерия също ще представя български и чуждестранни автори и международни проекти. Амбицията на Деница Гергова е да продължи активно да работи за популяризирането на българското изкуство на международната сцена, както и да създава нови възможности за глобален културен обмен.
Преди 9 години „Виваком Арт хол Оборище 5” открива първата си изложба и тя е на световноизвестния американски съвременен артист Стивън Уилсън. След това реализира над 300 изложби, представяйки едни от най-значимите имена в съвременното изкуство. Гостуват много световни автори, сред които Деймиън Хърст, Анди Уорхол, Вилем де Кунинг, Кийт Харинг, Джим Дайн и Mr. Brainwash.
Галерията подкрепяше и българското съвременно изкуство чрез изложби на автори като Хубен Черкелов, Греди Асса, Евгени Йонов, Иван Кюранов, Сара Алберт и десетки други. Важна част от дейността на галерията беше и конкурсът MOST за съвременно изкуство, който откриваше и подкрепяше нови млади автори.
Защо е важно: Закриването на галерията „Виваком Арт хол Оборище 5” е значимото събитие в българския културен живот, тъй като това пространство е било едно от най-разпознаваемите места за изкуство и култура в София. Новата галерия на Деница Гергова обаче показва, че амбицията за популяризиране на българското изкуство на международната сцена не спира и ще продължи да бъде разработвана в бъдеще.